VII Kansainvälinen Leevi Madetoja -mieskuorokilpailu käydään Helsingin Musiikkitalossa lauantaina 18.4.2020. Kilpailuun osallistuu kaikkiaan 30 kuoroa: 14 kansainvälisessä, 11 kansallisessa ja viisi katselmussarjassa. Suomalaisten kuorojen lisäksi kansainväliseen sarjaan osallistuu kolme ulkomaista kuoroa Virosta, Norjasta ja Isosta-Britanniasta. Kansainvälinen ja katselmussarja kisataan Musiikkitalon konserttisalissa ja kansallinen sarja Camerata-salissa.

 

VII International Leevi Madetoja Male Voice Choir Competition will be arranged at the Helsinki Music Centre on Saturday 18 April 2020. There will be altogether 30 competing choirs: 14 in the international, 11 in the national and 5 in the review series. In addition to the Finnish choirs, there will be three international guests from Estonia, Norway and the United Kingdom. The international and the review series will be arranged in the Concert Hall of the Music Centre, the national series in the Camerata Hall.

 

Kansainvälinen sarja / International series

 

Akateeminen mieskuoro Psaldo / Matti Apajalahti, Helsinki
Etelä-Pohjanmaan Mieslaulajat Jussit / Juha Holma, Seinäjoki
The Finnish Line / Atte Heikkinen, Helsinki
Follesø Mannskor / Annlaug Hus, Askøy/Bergen, Norja/Norway
Hämeenlinnan Mieskuoro / Anneli Julén
Karjalan Laulu-Veikot / Nadja Härkönen, Lappeenranta
Mieskuoro Naskalit / Tommi Saalas, Turku
Mieskuoro Pohjan Laulu / Mihkel Koldits, Oulu
Mosaic Voices / Michael Etherton, Lontoo/London, Iso-Britannia/United Kingdom
Porin Mies-Laulu / Guido Ausmaa
Sällskapet MM / Henrik Wikström, Helsinki
Tallinn University Male Choir / Indrek Vijard, Tallinna/Tallinn, Viro/Estonia
Valkia / Saara Aittakumpu, Helsinki
Viipurin Lauluveikot / Ilkka Aunu, Helsinki

 

Kansallinen sarja / National series

 

Espoon Mieslaulajat – ESMILA / Helge Kõrvits
Hämeenlinnan Mieskuoron Seniorit / Erkki Alanen
Joensuun Mieslaulajat / Janne Piipponen
Keravan Mieslaulajat / Teppo Salakka
Kokkolan Lauluveikot / Mari Sillanpää
Lapuan Mieslaulajat / Marika Ahonen
Luvian Mieskuoro / Sanna Kuusisto
Mieskuoro Sirkat / Kimmo Tuuri, Jyväskylä
Rauman Mieslaulajat / Markku Haavisto
Runebergskören BSB / Teppo Salakka, Porvoo
Vantaan Mieskuoro Vantasia / Jussi Linnanmäki

 

Katselmussarja / Review series

 

Finlandia-laulajat / Teppo Salakka, Kerava-Järvenpää-Porvoo
Hyvinkään Työväen Mieskuoro / Anu Sepp
Kotkan Laulumiehet / Mikko Hauhia
Lahden Mieskuoro / Sami Ulmanen
Porvoon Mieslaulajat / Pekka Itkonen

 

Kilpailuaikataulu / Competition schedule

 

Kansainvälinen sarja, konserttisali / International series, Concert Hall

 

9.00 Mieskuoro Naskalit / Tommi Saalas
9.15 Viipurin Lauluveikot / Ilkka Aunu
9.30 Mosaic Voices / Michael Etherton
9.45 Hämeenlinnan Mieskuoro / Anneli Julén
10.00 Etelä-Pohjanmaan Mieslaulajat Jussit / Juha Holma

 

11.15 The Finnish Line / Atte Heikkinen
11.30 Sällskapet MM / Henrik Wikström
11.45 Valkia / Saara Aittakumpu
12.00 Tallinn University Male Choir / Indrek Vijard

 

13.15 Mieskuoro Pohjan Laulu / Mihkel Koldits
13.30 Akateeminen mieskuoro Psaldo / Matti Apajalahti
13.45 Follesø Mannskor / Annlaug Hus
14.00 Porin Mies-Laulu / Guido Ausmaa
14.15 Karjalan Laulu-Veikot / Nadja Härkönen

 

Kansallinen sarja, Camerata-sali / National series, Camerata Hall

 

10.15 Espoon Mieslaulajat – ESMILA / Helge Kõrvits
10.30 Luvian Mieskuoro / Sanna Kuusisto
10.45 Rauman Mieslaulajat / Markku Haavisto
11.00 Keravan Mieslaulajat / Teppo Salakka

 

12.15 Hämeenlinnan Mieskuoron Seniorit / Erkki Alanen
12.30 Joensuun Mieslaulajat / Janne Piipponen
12.45 Vantaan Mieskuoro Vantasia / Jussi Linnanmäki
13.00 Runebergskören BSB / Teppo Salakka

 

14.30 Kokkolan Lauluveikot / Mari Sillanpää
14.45 Lapuan Mieslaulajat / Marika Ahonen
15.00 Mieskuoro Sirkat / Kimmo Tuuri

 

Katselmussarja, konserttisali / Review series, Concert Hall

 

15.15 Lahden Mieskuoro / Sami Ulmanen
15.30 Finlandia-laulajat / Teppo Salakka
15.45 Hyvinkään Työväen Mieskuoro / Anu Sepp
16.00 Porvoon Mieslaulajat / Pekka Itkonen
16.15 Kotkan Laulumiehet / Mikko Hauhia

 

Lehdistötiedote 7.2.2020 (pdf)